Zeytinyağıyla ünlü Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde taş bası yöntemiyle elde edilen 'zeytin sütü' büyük rağbet görüyor.

Yüz yıllık taş baskı sistemi ile hiçbir katkı maddesi kullanmadan sadece zeytini ezerek sıkıp yağını çıkartan Erdinç Tügen, ürettikleri zeytin sütünün adeta doğal bir iksir olduğunu söyledi. Kendi bahçesinde tamamen organik olarak yetiştirilen zeytinleri hasat eden Tügen, Ayvalık'ın Mutlu köyünde kurduğu butik otelin bahçesinde yaptığı tesis ile zeytin sütü üretiyor.

Yaklaşık yüz yıllık taş değirmen ve baskı makinasıyla elde edilen zeytinyağı, zeytin sütü olarak isimlendiriliyor. Taş değirmende 30 dakika boyunca ezilerek hamur haline getirilen zeytinler daha sonra keçe çuvalların içine alınıyor. Baskı makinesinde üst üste konulan zeytinler yaklaşık 200 tonluk bir basınç ile sıkılıyor. Bu aşamada hiçbir kimyasal ve ısıtma işlemi yapılmadan üretilen zeytinyağı soğuk sıkma metoduyla imal ediliyor. Zeytin sütünün kilosu 130 ile 150 milyon lira arasında alıcı buluyor.

Erdinç Tügen "Zeytini taş baskıyla eziyoruz. Hamur haline getirdiğimiz taş baskı zeytinimizi çullarımızın arasına alıp baskı ile sıkıyoruz. Kazanın içine zeytin tanesinin içindeki yağ ve su akıyor. Bu akan su ve yağı 20 dakika dinlendirdikten sonra cazibe usulü kaydırma ile üzerindeki yağını alıyor ve ambalajlıyoruz.

Elde edilen hamur, torbalar içine dolduruluyor ve bunlar baskı tepsisinde üst üste dizilerek sızmaya bırakılıyor.

Edremit Körfezi'nde taş değirmenlerde ezilen zeytinlerden elde edilen "zeytin sütü", raflarda yerini aldı. 100 kilogramdan 1,5 litre elde edilen bu zeytin sütünün litresi 150 liradan alıcı buluyor.
Taş baskı sistemiyle soğuk sıkılan zeytinden ilk alınan yağ olarak bilinen zeytin sütü, Balıkesir'in Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde raflarda yerini almaya başladı.
"Burun yağı", "çiğ yağ" olarak da adlandırılan zeytin sütü için zeytinler, önce taş değirmenlerde eziliyor.
Elde edilen hamur, torbalar içine dolduruluyor ve bunlar baskı tepsisinde üst üste dizilerek sızmaya bırakılıyor.
Edremitli zeytin ve zeytinyağı üreticisi Agah Ferhatoğlu, zeytin sütünü, "Hamurun üstünden alınan ilk yağdır. Zeytinin saf halidir. Sıcak işlem görmeyen üründür" olarak tanımladı.
Damla damla süzülen bu kıymetli ürün, ortalama 100 kilogram zeytinden yaklaşık 1,5 litre elde ediliyor.Litresi 150 liradan alıcı bulan "zeytin sütü", soğuk sıkım olması, geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde üretilmesi dolayısıyla ilgi görüyor.
Bu ürünün farklı bir lezzete sahip olduğunu dile getiren Ferhatoğlu, zeytin sütünün, E vitamini başta olmak üzere vitamin ve mineralce zenginliğine dikkati çekti.

Taş değirmenin bulunduğu fabrikalarda sezonun ilk zeytin sütünün üretilmeye başlandığını ifade eden Ferhatoğlu, bu ürünün fiyatının erken hasat zeytinyağıyla aynı olduğunu kaydetti.
Zeytinyağı, E vitamini başta olmak üzere A, D, K vitaminleri, polifenoller, skualen, triterpen açısından zengindir. Zeytinyağı, kalp-damar sağlığı, kötü kolestrolü düşürme, kanserden koruma, yüksek taniyonu düşürücü özelliklerinin yanı sıra zeytin sütü cilde ve saça faydaları ile de hem sağlıklı hem güzelleştirici değerli bir üründür. Zeytin sütünü salatada kullanabilirsiniz veya sabahları bir çorba kaşığı içerek besin değerinden yararlanabilirsiniz. Pahalı ve az bulunan bir ürün olduğundan zeytinyağını da tüketmeniz aynı yararları sağlayacaktır. Zeytin sütü açık yaralar ve burkulmalarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Vücuttaki ağrıları dindirmede kullanılır. Hücre yenileyicidir, hem kansere karşı korur hem de yaşlanmaya karşı hücreleri yeniler.
Tas değirmende öğütülüp hamur haline getirilmiş zeytin taneleri, hamur teknesine alınır. Burada hiçbir SIKIM işlemine tutulmadan kendi yağının salınması beklenir. Burada hamur çok az yağ bırakır. Bu yağlar taşla toplanır çok özel bir yağdır.

Canan Karatay:

“Anne sütü
kadar önemli”

Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde, Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen panelde konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve Zeytin Sütünın anne sütü kadar değerli olduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Kültür Merkezinde düzenlenen panele katılan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve Zeytin Sütünın faydaları konusunda bilgi verdi. Zeytin ve Zeytin Sütü dostu olarak anılmak istediğini kaydeden Prof. Dr. Karatay zeytin için ’altın’, Zeytin Sütü için de ’altınsuyu’ benzetmesi yaptı.

“ÜLSERİ TEDAVİ EDİCİ ETKİSİ DE VAR”


Prof. Dr. Canan Karatay, çok güçlü bir antioksidan ve anti bakteriyel olan Zeytin Sütünın ülseri tedavi edici etkisi olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Midede doğal olarak bulunan 11 kötü bakterinin en az 8’ini yok ediyor. 20 tane zeytinde 100 kalori bulunuyor. Omega 9 açısından da çok zengin. Anne sütü kadar önemli. Gemlik’ten tüm Türkiye’ye öneride bulunuyorum. Her doğan çocuk adına bir zeytin fidanı dikin."

“ZEYTİN AĞAÇLARI OLAN ÜLKE AYAKTA KALIR”


2 bin yıl yaşayan zeytin ağaçlarının kesilmemesi gerektiğine de vurgulayan Prof. Dr. Karatay, dünya kıtlık çekerken zeytin ağaçları olan ülkelerin ayakta kalmayı sürdüreceğini kaydetti.

Panelden sonra zeytin bahçesine giden Prof. Dr. Karatay, dalından topladığı zeytini yedi, elinde ezdiği zeytini de yüzüne sürdü. Sağlıklı olmak isteyenlerin anne sütü kadar değerli zeytin ve Zeytin Sütü tüketmesini öneren Prof. Dr. Karatay, zeytinin cildi de gençleştirip koruduğunu söyledi.

Zeytin Sütü, duyduk duymadık demeyin!

Dert varya dert adama her şeyi buldurtuyor ve içittiriyor.

Bundan yıllar öncesi bağırsak filmim çekilirken bana bir mayii içirilmişti aç karna, yıllarca onun tadını, kokusunu ve iğrençliğini unutamadım. Atamadım beynimden. Üstüne üstelik o da yetmiyormuş gibi, bir gün kek için ölçtüğüm zeytinyağlı su bardağına unutup su doldurup bir dikişte içtim ve içme sonrasın çiğ Ayçiçek yağıydı o zamanlar kullandığım, şimdilerde kapıdan içeri sokmuyorum bile.

Tahmin etmişsinizdir midemin ne durumda olduğunu.

O yüzden büyük mü konuştum ne "asla bana hiçbir kuvvet çiğ yağ içiremez" diye.

İki gün önce Mardin'de ki üyemle konuşurken sesim yoruldu, konuşmayı bitirmek zorunda kaldım. O da "abla ben konuşayım sen dinle" dedi. "Ablasında benim gibi ses tellerinde nodül varmış. Birkaç ay sabah aç karna hakiki Zeytin Sütü içmiş ve ses kısıklığı ve çatlaması geçmiş." Bu konuşma üzerine Balıkesir'de yaşayan kız kardeşimden rica ettim, o da doktor arkadaşına anlatmış, doktor arkadaşı ile konuştum, eşiyle Edremit'ten yerine giderek sorunumu anlatmışlar ve firma sahibi özellikle "zeytin sütü" veriyorum bu tür şikâyeti olanlara" demiş. Ve dün kargo ile geldi 1 kg yağ, rengi diğerlerine göre daha bulanık bir görüntüde, buzdolabında muhafaza ediliyormuş.


"ZEYTİN SÜTÜ (HAMUR YAĞI)
Zeytin hamurundan alınan işlenmemiş ham Zeytin Sütüdır.

Taş değirmenler zeytini hamur haline getirmek için çalışıyor. Elde edilen hamur, liften yapılmış torbalara dolduruluyor ve baskı tepsisinde üst üste dizilerek sızmaya bırakılıyor. 100 kilogram zeytinden en fazla 1 buçuk litre zeytin sütü elde ediliyor.

Elde edilen "Zeytin sütü" E vitamini zengini, doğal ve şifalı bir besin. Zeytin sütünün pek çok faydası var. Vücudunuza sürebilirsiniz, bebeklerde kullanabilirsiniz, bebeklerin vücuduna sürebilirsiniz çünkü hiçbir işlem görmüyor ve yağın içinde asit yok. Tadı güzel olan ürün, salatalarda ya da mide ağrıları için sabah aç karına kullanılabilir.

Not; Sabah aç karna yemek kaşığı dolusu içiyorum ve içmem asla dediğim anı hatırladıkça :( ((

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.
© Copyright 2023 All Rights Reserved.

Mesaj Gönder!